Nápověda menu

Volba regionu – Rozdílná geolokace

Jak uživatele lokalizujeme?

  • Pomocí mobilních/wifi síti – se využívá především u uživatelů mobilních telefonů, kteří zároveň mají povolené zjišťování polohy ve svém prohlížeči. Na základě těchto zdrojů dokážeme s poměrně vysokou přesností uživatele lokalizovat.
  • Lokalizace pomocí IP adresy – se využívá často u pevného PC, nebo pokud nemá uživatel na mobilním telefonu povolené sdílení polohy. V tomto případě dokážeme uživatele lokalizovat pouze na základě sbíraných dat dle IP adresy. Seznam.cz využívá databázi MaxMind, která uvádí přesnost lokalizovaných IP adres na 80 % s přesností na 50 km. V některých situacích tak může docházet i při správné lokalizaci k mírnému přesahu i do okolních oblastí.

Zde si můžete ověřit, kde je Vaše IP adresa dle databáze Maxmind lokalizována: https://www.maxmind.com/en/geoip-demo.

Proč mám u Google Analytics jiné zdroje o lokaci uživatelů?

Google využívá pro lokalizování IP adres zcela jiný zdroj dat, nad kterým si následně provádí své vlastní zpřesňování. Což ale neznamená, že tato data jsou vždy správnější. Budou z tohoto důvodu vždy částečně odlišná.

Co dále může způsobovat rozdílnost v lokalizaci?

Ne každá IP adresa je stabilně přidělená jednomu zařízení. Internetoví provideři, kteří poskytují připojení k internetu našim uživatelům, mohou IP adresy přidělovat dynamicky. Jedno zařízení tak může dle lokalizace IP adresy měnit polohu, aniž by se zařízení skutečně fyzicky pohybovalo.

Dále může docházet k tomu, že např. ve firemní síti více zařízení přistupuje k internetu pomocí jedné IP adresy s jedním umístěním, i když tato zařízení mohou být fyzicky na různých místech. Tím se pro tato zařízení přesnost geolokace snižuje.

Pokud si chcete ověřit, kde je vaše aktuální IP adresa různými databázemi lokalizována, můžete svoji IP adresu ověřit na některé volně dostupné internetové službě, např.https://www.iplocation.net/.

Potřebujete další pomoc?

Pokud si stále nevíte rady, obraťte se na naše specialisty. 95 % vašich dotazů umíme vyřešit do 2 hodin.